Kosketuskeppi teleskooppivarrella
Kätevä kosketuskeppi teleskooppivarrella, jolla voit muutella kepin pituutta.
Kosketuskeppi käytännöllisellä teleskooppivarrella, jolla voit muutella kepin pituutta. Kosketuskepin avulla voit opettaa koiralle esim. tehtäviä, joissa haluat hallita sen pään asentoa tai saada koiran käännettyä poispäin itsestäsi. Keppi on kätevä myös esimerkiksi seuraamisen opettamisessa, kun haluat vähentää nameilla houkuttelua.
Pallo maalattua styroksia, kaksi eri kokoa. Kepin pituus 12-62cm, pallon halkaisija 4cm (S-koko) tai 5cm (M-koko). Eri värejä.
Vinkki: Opeta koirasi pitämään kuono kiinni kepissä, jolloin voit käyttää keppiä koiran ohjaamiseen ilman, että sinun tarvitsee houkutella koiraa kädelläsi. Palkitse koira pallon suunnalle, jotta pallon seuraaminen vahvistuu. Jos koira meinaa haukata pallon tai kepin suuhunsa, helpota tehtävää ja pidä pallo ihan lähellä omaa kämmentäsi, jolloin se ei ole niin houkuttelevasti napattavissa.