Metallinoutokapula, keskikokoinen 160g Näytä suurempana

Metallinoutokapula, keskikokoinen 160g

Uusi tuote

Keskikokoisen metallinoutokapulan laippojen koko on  8x 8cm ja paino 160g.

Tiedot

Tuotetta ei ole varastossa

32.40EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Keskikokoisen metallinoutokapulan laippojen koko on  8x 8cm ja paino 160g.
Metallinouto tulee ensimmäisen kerran voittajaluokassa.

Vaikeuksia metallinoudossa?

Mikäli koira ei halua ottaa metallinoutokapulaa suuhunsa, voi kokeilla seuraavia paria kikkaa totuttamaan koiraa metallin tuntuun hampaita vasten.
1. Voit laittaa puisen noutokapulan ympärille alumiinifoliota ja lisätä sitä aluksi suikale kerrallaan, jotta koira tottuisi metallin tuntuun (jos koira on kovin herkkä tee täämä varoen ettei koira opi inhoamaan perus noutoa)
2. Voit laittaa metallinoutokapulan ympärille läpinäkyvää teippiä kapulan keskikohtaan. Voit vaihtoehtoisesti laittaa roudarin / ilmastointi teippiä (metalliväristä teippiä), jota sitten poistat suiru kerrallaan
3. Voit nostattaa koiralla maasta pieneiä metallisia esineitä, jos noutokapula tuntuu suurelta
4. Jos koira todella inhoaa metallinoutokapulan tuntua (ei itse noutoa) voit myös kokeilla antaa koiralle jonkin aikaa palkkiot (esim. märkäruokaa) lusikalla, jolloin koira saattaa hiljalleen mieltää metallin tunnun mukavaksi.
5. Käytä metallinoudon opetuksessa superhyvää palkkiota koiralle, joka ei siitä muutoin innostu eli pyri paremman palkkion avulla nostamaan koiran innokkuutta tehtävään.
6. Etene pienin askelin eteenpäin opetuksessa.

Huom! Mikäli koira ei millään opi metallinoutoa, mutta muut liikkeet  ja kaikki muutkin noudot sujuvat hyvin älä ota liikkeestä liikaa stressiä. Koiralla on silti mahdollisuus ykköstulokseen sillä voittajaluokassa liikkeen kerroin on 2 ja evl:ssä 3.
 

Noutoa voi harjoitella jo pennun kanssa

Opetusvaiheessa noutokapulan ei tarvitse välttämättä olla puinen noutokapula. Harjoitteluun sopii myös koiran oma lelu, joka ei noutoharjoittelun aloittamisen jälkeen ole enää koiralla leikittävänä, jottei opi pureksimista. Olen itse kuitenkin käyttänyt suoraan puista noutokapulaa harjoittelun alusta saakka. Poikkeuksen tekevät ne koirani, joilla on ollut voimakas pureskelun tarve. Näille olen opettanut noudon metallinoutokapulalla.

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Metallinoutokapula, keskikokoinen 160g

Metallinoutokapula, keskikokoinen 160g

Keskikokoisen metallinoutokapulan laippojen koko on  8x 8cm ja paino 160g.