Tunnistusnoutokapulat 10kpl Näytä suurempana

Tunnistusnoutokapulat 10kpl

Uusi tuote

Tunnistusnoutokapula tunnistusnoutoon kokeessa tai sen opettamiseen. Sääntöjenmukaisia 10kpl /pkt

Tiedot

Tuotetta ei ole varastossa

6.10EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Tunnistusnoudon opettaminen

Ennen varsinaista tunnistusnoudon opettamista koiralle kannattaa opettaa nouto hyvin. Erottelua voi toki opettaa ennenkin. Tunnistusnoutokapula on pieni 10cm pitkä 2x2cm levyinen. Koira tuleekin opettaa erikseen kantamaan tämän kokoista esinettä. Tunnistusnoutokapulaa koira voi pitää suussaan kuin sikaria tai normaaliin tapaan. Ilman pistemenetyksiä on sallittu, että koira kerran vaihtaa kapulan asentoa suussaan, mutta kannattaa opettaa koira nostamaan kapula suuhunsa heti oikein.

Olennaisinta on opettaa koira työskentelemään kapuloilla itsenäisesti ja rauhallisesti ja käyttämään nenäänsä. Liike on periaatteessa koiralle helppo eivätkä ne yleensä unohda liikettä sen kerran opittuaan.

Opettaminen voidaan aloittaa jo siinä vaiheessa kun koira vasta muutoin opettelee noutoa.

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Tunnistusnoutokapulat 10kpl

Tunnistusnoutokapulat 10kpl

Tunnistusnoutokapula tunnistusnoutoon kokeessa tai sen opettamiseen. Sääntöjenmukaisia 10kpl /pkt