RUUTUNAUHA 3x3m punainen Näytä suurempana

RUUTUNAUHA 3x3m ilman kiinnityslenkkejä

Uusi tuote

Valmis, yhtenäinen ruutunauha niin ruudun opetukseen kuin kokeisiin.

Tiedot

Useita värivaihtoehtoja

16.15EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

  • Valmis, yhtenäinen ruutunauha
  • Konepestävä
  • Sivun pituus tottelevaisuuskokeiden sääntöjen mukainen 3m
  • käytetään liikkeessä 'ruutu' eli  lähettäminen määrätylle paikalle

Vinkki:

Yksi tapa opettaa ruutu: Ota ruutunauha ja merkit. Taittele ruutu noin puolet normaali koosta eli 1,5m * 1,5m. Kävele ruudun ympärillä. Kun koira aluksi lähestyy ruutua naks ja palkkio. Heitä palkkio koiralle kohti ruutua, älä palkitse kädestä. Hiljalleen koiran tulee mennä lähemmäs ruutua naks ja palkkio. Kun koira sattuu astumaan ruutunauhojen sisäpuolelle (ensin edes tassulla)  naks ja palkkio. Hiljalleen vaadi koiraa  menemään keskelle saakka ennen kuin tulee naksaus. Kun koira alkaa hakeutua ruutuun lisää vihjesana, ruutu. Tavoite on siis saada koira, joka hakeutuu ruutunauhojen sisäpuolelle ja ruutumerkkien sisäpuolelle. Hiljalleen matkaa pidennetään.

Kun koira on sisäistänyt tämän idean on aika siirtyä kokeenomaisempaan treeniin alkuvihjeineen.

Matkan pidentäminen ruutuun mentäessä, kun koira ei osaa irrota ohjaajasta kauas tai on oppinut ennakoimaan pysäytyksen. Voit venyttää matkaa jättämällä koiran odottamaan ja kävelemällä itse lähemmäs ruutua (noin puoleen väliin koiran ja ruudun väliin) ja lähetät koiran tästä juoksemaan ruutuun.

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

RUUTUNAUHA 3x3m ilman kiinnityslenkkejä

RUUTUNAUHA 3x3m ilman kiinnityslenkkejä

Valmis, yhtenäinen ruutunauha niin ruudun opetukseen kuin kokeisiin.