Halti Harness reaktiovaljas Näytä suurempana

Halti Harness reaktiovaljas

Uusi tuote

Halti Harness video You Tubessa

Tiedot

Varastossa

18.10EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Halti Harness video You Tubessa

Halti Reaktiovaljas on tarkoitettu vetävien koirien koulutukseen. Idea perustuu hartioita kääntävään voimaan. Halti monitoimitalutin (tai muu vastaava talutin, jossa on molemmissa päissä lukko) asetetaan selän päällä olevaan kiinnitys renkaaseen ja toinen pää rinnan edessä olevaan kiinnitysrenkaaseen. Koira ohjataan vetämällä talutinta sivuun, jolloin koira kääntyy. Tämä valjas ei siis kiristä koiraa mistään. Vaikutus ei myöskään perustu kipuun!

Koko S on tarkoitettu koirille, joiden rinnanympärys on 33-55cm (paljon säätövaraa)
Koko M on tarkoitettu koirille, joiden rinnanympärys on 50-75cm (paljon säätövaraa)
Koko L  on tarkoitettu koirille, joiden rinnanympärys on 68-100cm (paljon säätövaraa)

Artikkeli koiran hihnakäytösongelmista

Vinkki:

Hihnassa vetäminen: jos haluaa itse päättää, minne ja millä vauhdilla kuljetaan, ei koira saa vetää hihnassa. Jos tällaisen päätöksen tekee, pitää sitä noudattaa AINA! Valitaan joku tekniikka, jota käytetään (kääntyminen, pysähtyminen, makupalat, lelu, nykäisy…) AINA kun koira vetää hihnassa. Valitaan sellaiset ”asusteet”, jotka ovat koiralle miellyttävät ulkoilla, eikä liian lyhyttä hihnaa, varsinkaan jos koira ei pääse lenkin aikana vapaaksi. Koiralla voi myös olla erikseen vetämisen sallivat varusteet ja ei-vetämisvarusteet (esim. valjaat vs. kaulapanta). Koiran tulisi päästä liikkumaan ja aktivoitumaan tarpeeksi, jotta vetäminen ei aiheutuisi siitä, että koiralla on liian paljon energiaa ja liian vähän toimintaa sen tyydyttämiseksi.

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Halti Harness reaktiovaljas

Halti Harness reaktiovaljas

Halti Harness video You Tubessa