Dummy 500g

Uusi tuote

Dummy on valmistettu erittäin vahvasta kankaasta, joten se on kestävä käytössä. Pyöreän muodon vuoksi dummylla on helppo opettaa koiralle oikea nouto-ote keskeltä dummya. Dummy voidaan hajustaa käyttäen hajuja ja sitä voidaan käyttää niin maalla kuin vedessä.

Tiedot

Useita värivaihtoehtoja

10.40EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Dummy on valmistettu erittäin vahvasta kankaasta, joten se on kestävä käytössä. Pyöreän muodon vuoksi dummylla on helppo opettaa koiralle oikea nouto-ote keskeltä dummya. Dummy voidaan hajustaa käyttäen hajuja ja sitä voidaan käyttää niin maalla kuin vedessä.

Koulutusvinkki:
Kun koirasi osaa noutaa esineitä, joita olet heittänyt tai vienyt sen nähden maastoon, voit hiljalleen siirtä harjoittelemaan ns. vapaahakua. Näiden harjoitusten kannattaa aluksi olla todella helppoja vaikka kuinka hyvä koira sinulla olisikin. Muista, että juuri näissä perusharjoituksissa luot koiralle sen motivaation tuleviin harjoituksiin. Laita aluksi dami kiven tai kannon päälle tai lyhytkasvuiselle nurmelle niin ettei koira näe laittoa. Hae sitten koira ja tule muutaman metrin päähän esineestä (pennulla metrikin riittää). Lähetä sitten koira näyttämällä kädellä esineen suuntaan ja koiran katsoessa siihen suuntaan anna noutokäsky. Kun koira lähestyy esinettä ja ottaa sen, kehu koiraa. Toista harjoitus eri paikoissa. Ja lisää vaikeusastetta maltillisesti. Muista, että alkuharjoituksissa luodaan motivaatio tulevaan!

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Dummy 500g

Dummy 500g

Dummy on valmistettu erittäin vahvasta kankaasta, joten se on kestävä käytössä. Pyöreän muodon vuoksi dummylla on helppo opettaa koiralle oikea nouto-ote keskeltä dummya. Dummy voidaan hajustaa käyttäen hajuja ja sitä voidaan käyttää niin maalla kuin vedessä.