Dobo - koiran kanssa kuntoon kirja, Uudistettu painos Näytä suurempana

Dobo - koiran kanssa kuntoon kirja, Uudistettu painos

Uusi tuote

Runsaasti kuvitettu B5 kokoinen 180 sivuinen neliväriteos dobosta ja sen harrastamisesta. Sisältää mm eritasoisia harjoitteita niin dobopalloille kuin tasapainotyynyille, ohjaajalle, koiralle ja yhdessä tehtäviä liikkeitä.

Tiedot

49.00EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot


Runsaasti kuvitettu B5 kokoinen 180 sivuinen neliväriteos dobosta ja sen harrastamisesta. Sisältää mm eritasoisia harjoitteita niin dobopalloille kuin tasapainotyynyille, ohjaajalle, koiralle ja yhdessä tehtäviä. Liikkeet on jaoteltu helpoista haastaviin harjoituksiin ja jokaisesta liikkeestä on kerrottu, miten ne suoritetaan, mihin ne vaikuttavat sekä niiden haastavuus. Kirjassa on myös runsaasti muuta tietoa kuten, miten aloittaa harrastus sekä treeniohjelmia.

Dobo-harjoittelun edut koiralle ovat

1.    Harjoitukset kehittävät koiran keskittymiskykyä

2.    Harjoitukset kehittävät koiran ketteryyttä, tasapainoa ja kehonhallintaa

3.    Harjoitukset vahvistavat koiran (syvää) lihaksistoa

4.    Harjoitukset auttavat koiraa myös venyttämään itseään ja poistamaan mahdollisia lihasjännityksiä

5.    Harjoittelu yhdessä koiran kanssa tukee ja parantaa suhdetta ohjaajaan

 

Dobo-harjoitttelun edut ohjaajalle ovat

1.    Harjoitukset kehittävät lihasvoimaa. Ne kiinteyttävät, vahvistavat lihaksia sekä lisäävät lihaskestävyyttä. Koska ruumiin paino toimii monissa liikkeissä vastuksena on liikkeistä helppo tehdä helposta haastavampia.

2.   Harjoitukset lisäävät kehon joustavuutta. Monissa liikkeissä yhdistyykin samanaikainen lihaksen vahvistaminen ja venytys, jonka on todettu olevan tehokkaampaa kuin pelkän venytyksen. Pallon avulla on helppo saada venytys kohdistumaan juuri haluttuun lihaksen kohtaan.

3.    Harjoitukset parantavat tasapainoa ja koordinaatiokykyä

4.    Harjoitukset parantavat ryhtiä, koska keskikehon lihaksisto joutuu tekemään töitä jo pelkästään tasapainon saavuttamiseksikin. Koska lihakset keskikehossa vahvistuvat ja venyvät tämä voi osaltaan poistaa selkäkipuja.

5.    Harjoitukset parantavat / lisäävät kehonhallintaa.

6.    Harjoitukset ovat hauskoja, joten niitä tehdessä unohtaa kaiken muun ja omakin leikkisyys herää. Harjoitukset ovat monesti samaan aikaan hauskoja ja haastavia.

7.    Ja ennen kaikkea suhde koiraan paranee samalla

Lajiesittelyn löydät täältä

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Dobo - koiran kanssa kuntoon kirja, Uudistettu painos

Dobo - koiran kanssa kuntoon kirja, Uudistettu painos

Runsaasti kuvitettu B5 kokoinen 180 sivuinen neliväriteos dobosta ja sen harrastamisesta. Sisältää mm eritasoisia harjoitteita niin dobopalloille kuin tasapainotyynyille, ohjaajalle, koiralle ja yhdessä tehtäviä liikkeitä.