Dobopallo 35cm Näytä suurempana

Dobopallo 35cm

Uusi tuote

35cm pallo sopii toy / kääpiökoirille, joiden säkäkorkeus on maksimissaan 25cm. Jos mietit kahden pallokoon välillä valitse koirallesi suurempi. Pitkärunkoiselle koiralle (kuten mäyräkoira) on hyvä valita suurempi pallo koko. Huomioithan palloa tilatessasi sen, että pallon ilmoitettu koko ei tarkoita, että pallo on täyteen puhallettuna 35cm korkea, vaan se on todellisuudessa matalampi.

Tiedot

Useita värivaihtoehtoja

32.00EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Dobopallo, kooltaan 35cm sopii toy / kääpiökoirille, joiden säkäkorkeus on maksimissaan 25cm. Jos mietit kahden pallokoon välillä valitse koirallesi suurempi. Pitkärunkoiselle koiralle (kuten mäyräkoira) on hyvä valita suurempi pallo koko.
Dobon tarkoituksena on kehittää koiran keskittymiskykyä, ketteryyttä, tasapainoa, vahvistaa koiran (syvää) lihaksistoa ja auttaa koiraa myös venyttämään itseään eli poistaa mahdollisia lihasjännityksiä. Dobo-kurssilla käytetään apuna Agility Egg- koiran fysiopalloja, joiden käyttö myös auttaa koiraa käyttämään kehoaan tasapuolisesti. Pallot on valimstettu materiaalista, jonka päällä tassut eivät luista ja ne kestävät painoa 400kg. pallot ovat paksumpaa materiaalia kuin perinteiset 'ihmisten pallot' ja muodoltaan koiralle sopivampia. Koiran kynsi ei mene pallosta läpi, kun kynsiä ei leikata juuri ennen pallon käyttöä. Pallo ei myöskään tyhjene rikkoutuessaan poksahtamalla, vaan hyvin hitaasti puhisten.
Huomioithan palloa tilatessasi sen, että pallon ilmoitettu koko (esim. 35cm) ei tarkoita, että pallo on täyteen puhallettuna 35cm korkea, vaan se on todellisuudessa matalampi.  Tuo 35cm kokomerkintä on tehtaan asettama, mutta palloa ei käytännössä koskaan ole tarkoitus puhaltaa niin täyteen, että siitä tulee 35cm korkea.
HUOM! Dobo-pallo ei ole lelu, harjoitukset tehdään aina palloa tukien.

Dobopalloja valmistetaan kahdesta eri materiaalista: mattapintaisena ja kiiltäväpintaisena. Kiiltäväpintainen ei automaattisesti ole koiran tassujen alla liukkaampi, vaan se on hyvin yksilöllistä, kummasta materiaalista ohjaaja pitää ja kumpi toimii milläkin koiralla mukavammin. Kaikki 35cm pallot on valmistettu mattapintaisesta materiaalista.

Dobosta esittelyvideo YouTubessa.

Laajemman lajiesittelyn voit käydä lukemassa täällä


Voit myös tilata upean Doo-kirjan, joka on täynnä treeniohjeita!

'Harrastuskoirilla, varsinkin sellaisissa lajeissa, johon kuuluu käännöksiä vauhdissa ja joissa tarvitaan hyvää kehon hallintaa dobosta on erityistä hyötyä. Koiran kehonhallinta ei nimittäin ole mikään itsestäänselvyys.' (Ote kirjasta)

Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Dobopallo 35cm

Dobopallo 35cm

35cm pallo sopii toy / kääpiökoirille, joiden säkäkorkeus on maksimissaan 25cm. Jos mietit kahden pallokoon välillä valitse koirallesi suurempi. Pitkärunkoiselle koiralle (kuten mäyräkoira) on hyvä valita suurempi pallo koko. Huomioithan palloa tilatessasi sen, että pallon ilmoitettu koko ei tarkoita, että pallo on täyteen puhallettuna 35cm korkea, vaan se on todellisuudessa matalampi.

Lisätarvikkeet