Dobo - koiran kanssa kuntoon kirja, Uudistettu painos Näytä suurempana

Dobo - kom i form med hunden

Uusi tuote

Dobo är en hundsport som förenar motion och trevlig samvaro med hunden. Övningarna utförs i huvudsak med hjälp av äggformade bollar. Vissa dobo-övningar görs med halvbollar och vissa med balansdynor.

Tiedot

49.00EUR sis. alv

Lisää toivelistaan

Klikkaa logoa - näet maksutavat
Klikkaa logoa - näet maksutavat

Lisätiedot

Vad är Dobo?
Dobo är en ny hundsport som förenar motion och trevlig samvaro med hunden. Övningarna utförs i huvudsak med hjälp av äggformade bollar. Vissa dobo-övningar görs med halvbollar och vissa med balansdynor. Man tvingar aldrig hunden till övningarna, utan de ska utföras på hundens villkor så att föraren stöder hunden. Grenen innehåller tre slags rörelser; hundens rörelser, förarens och sådana man utför tillsammans. Grenen innehåller övningar för både nybörjare och mera avancerade utövare. Många av rörelserna går att modifiera från lätta till väldigt utmanande med bara små justeringar. Idén bakom övningarna varierar. Vissa övningar är tänkta att utveckla balans, andra kroppskontroll, muskelstyrka eller tänjbarhet. I Dobo inverkar många av övningarna samtidigt på många muskelgrupper och tjänar många syften. Många av Dobo-övningarna är stora rörelser, där många olika muskelgrupper får samarbeta. Också i synbart statiska rörelser får både hundens och förarens muskler jobba hårt.

Boken är ett rikligt illustrerat fyrfärgsverk på 186 sidor om att ha Dobo som hobby. Den innehåller bl.a. övningar med dobo-boll och balansdyna med varierande svårighetsgrad för både hunden, föraren och för hunden och föraren tillsammans. Övningarna är allt mellan lätta och svåra och för varje övning finns en anvisning för hur de ska utföras, vad de inverkar på och hur svåra de är. Boken innehåller också en massa annan information, t.ex. om hur man påbörjar hobbyn samt olika träningsprogram.
För beställningar utanför Finland, vänligen kontakta oss på info at koirakoulukompassi.com


Arviot

Ei arvosteluja tällä hetkellä.

Kirjoita arvio

Dobo - kom i form med hunden

Dobo - kom i form med hunden

Dobo är en hundsport som förenar motion och trevlig samvaro med hunden. Övningarna utförs i huvudsak med hjälp av äggformade bollar. Vissa dobo-övningar görs med halvbollar och vissa med balansdynor.